Apple może blokować kamerę w iphone?


Chociaż taką wiadomość wiele osób odbierze w formie żartu, i to być może niezbyt udanego, niestety stało się to faktem. Firma Apple właśnie otrzymała patent na blokowanie kamer w smartfonach.

Należy tutaj uściślić – mowa o sytuacjach takich jak na przykład koncerty czy podobne występy. Obecnie bowiem niemalże na każdym tego typu wydarzeniu wyciągane są smartfony i robione zdjęcia oraz nagrania.

Dla artystów jak również firm przygotowujących koncerty to spore straty. Wiele osób rezygnuje z zakupu biletów na dane wydarzenie, doskonale wiedząc ę w krótkim czasie pojawi się nagranie z niego możliwe do obejrzenia za darmo. Pomysł spotkał się z bardzo dobrym odbiorem wśród artystów jak również mediów, znacznie mniej ucieszył użytkowników smartfonów.

Jak działa patent Apple? Obecnie wielu artystów jak również firm poszukiwało rozwiązań, które miałyby uniemożliwić wykonywanie zdjęć i filmów w czasie imprez. Do tej pory najczęściej stosowanym rozwiązaniem było chowanie ich w specjalne pokrowce, które mogła otworzyć wyłącznie ochrona. Minusem było to, iż jeżeli ktoś do nas dzwonił, konieczne było przedostanie się do stanowisk ochrony i wydzielonej strefy, aby odblokowała ona pokrowiec i aby można było porozmawiać. Szczególnie na imprezach odbywających się w miejscach takich jak stadiony było to niezwykle uciążliwe. Patent Apple jest znacznie prostszy w działaniu. Istotną jego częścią miałyby być urządzenia, montowane na scenie. To one miałyby wysyłać specjalne sygnały, które następnie odbierane przez telefony komórkowe uniemożliwiałyby nagrywanie wydarzenia. Planowane jest także wprowadzenie opcji uniemożliwiającej wykonywanie zdjęć czy też nawet całkowite wyłączenie kamer w telefonach. Nie wiadomo jednak jak na razie, czy patent Apple nie będzie sprawiał problemów w czasie działania innych urządzeń na scenie czy sprzętu mediów, które mają wydarzenia nagrywać lub transmitować. Z pewnością jednak firma zadba o odpowiednie rozwiązanie.

Ciekawostką jest to, iż ta technologia nie została wymyślona dzisiaj. Już w 2011 roku Apple złożyło wniosek patentowy, jednakże wtedy mowa była o tym, że technologia ma służyć przesyłaniu informacji na odległość. Niestety, szybki rozwój i pojawienie się na przykład kodów QR sprawiły, że firma postanowiła nieco zmienić jej przeznaczenie. Na pewno wiadomość zmartwi wiele osób, które do tej pory mogły bez problemu znaleźć nagrania z ulubionych koncertów w Internecie, z pewnością jednak artyści jak też wiele związanych z nimi firm już cieszy się na myśl o znacznym zwiększeniu zysków.